
CÉL, AZAZ URALNI AKAROM A JÖVŐMET
Pintér Netti 2017-05-16Mit ad egy jó cél? Pontosabban egy jó céllal mit előzhetsz meg? A kontroll elvesztésének lehetőségét. Coaching minden napra.
CÉL, AZAZ URALNI AKAROM A JÖVŐMET
Uralni akarom a jövőmet úgy, hogy tervezek és cselekszem. A célok a vágyakat, hiteket, és a szándékokat képviselik, melyek a logikai térben helyezkednek el. A célmeghatározásnál a neveltetésed, a műveltséged, a környezeted meghatározzák a tetteidet.
- Mit ad egy jó cél? Pontosabban egy jó céllal mit előzhetsz meg?
A kontroll elvesztésének lehetőségét.
Bármit is akarsz elérni, akár a munkádban, akár a magánéletedben, akár rövid, akár hosszú távon: a célod legyen világos, és konkrét.
- Miért legyen a célod pozitív?
Mert könnyebb afelé haladni, amire vágyunk, a cél csak töllünk függjön, ne kelljenek hozzá támogatók.
- Hogyan legyen mérhető?
Rendeljünk hozzá mérőszámot, vagy olyan mutatót, amelyből tudjuk, hogy hol tartunk a célunkhoz vezető úton, és még mennyi van hátra.
- Miért legyen attraktív, azaz kihívást jelentő?
Azért, hogy az eléréséhez szükség legyen bizonyos erőfeszítésekre, ezáltal lesz az eredmény egyben siker is. Ez biztosítja a célmegvalósítónak a kihívás eleérésénél az örömöt. Csíszentmihályi Mihály szerint a rejtett energiákat mozgosító célok biztosítják az emberek többségének a Flow érzést. Amikor megjelenik az alkotás élménye, a dicsőség, a vágy, a teljes bevonódás érzése.
- Mégis miért legyen reális?
Mert a rendelkezésre álló, vagy megszerezhető erőforrások a cél eléréséhez szükségesek. Túl kicsi, vagy túl nagy a cél? Mit ad nekem, ha elértem? Mi tart vissza, hogy elérjem? Ezek a kérdések segítenek a realis célmeghatározásban. A célok meghatározásánál szerencsés ismerni erősségeinket, és azokat a fejlesztendő területeinket, melyek a cél elérésénél kihívás fognak jelenteni. Reális önismerettel, realis célokat tudunk meghatározni.
- Miért legyen terminizált?
Azért hasznos, ha egy cél időben behatárolt, mert a két végpont között bárhol is helyezkedjünk el, mindig tudjuk éppen hol állunk, és mindig tudjuk hova tartunk. Mennyi van már mögöttünk, és mennyi van még előttünk. Ez egy lineális ( Nem minden cél valósítható meg lineálisan. Vannak célok, melyekből újabb elágazások indulnak ki, illetve, ahol hátráló mozgást is kell végezni, biztosítava ezzel a felmerülő hibák, akadályok megoldásához szükséges időt.) megvalósíthatóságot biztosít számunkra, illetve beavatkozási lehetőségeket is könyebb eszközölni, ha folyamatosan látjuk a célunk eléréséhez rögzített határidőnket.
Zárásként, néhány összefoglaló gondolat a témáról. A célok meghatározásánál jó, ha tudjuk magunkról, hogy milyen a viszonyunk a változásokhoz, mert akkor tudatosabban kezelhetjük a reakcióinkat, melyek a célunk megvalósítása közben felmerülő akadályok alkalmával jelentkezhetnek. Sok esetben eddig nem tapasztalt helyzetekben eddig nem tapasztalt reakciókkal is találkozhatunk, ezek eltántoríthatnak a céljainktól. Szerencsés tisztában lenni, hogy milyen teljesítményt kell nyújtani ahhoz, hogy elérje valaki a végcélját. Az ideális cél, egy olyan személyes álom, amelyre valójában vágyunk, amelynek hajtóereje van, és hosszú távon arra sarkall bennünket, hogy cselekedjünk.
Mindezek figyelembevételével kívánok neked sok sikert a céljaid megvalósításához, mely egyben egy önmegismerést is jelenthet a számodra.
Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg másokkal is.
Ugye milyen egyszerűnek látszik a coaching folyamat? Mégsem az. Kell egy jó vezető, aki mint coach segít neked a legjobb kérdésekkel összpontosítani, kiiktatni a belső ellenfelet, és tanulásra ösztönözni.
Ha szeretnél többet törődni magaddal, ha szeretnél törődni a céljaiddal, akkor jelentkezz be egy coachingomra e-maiben, telefonon, keress meg, és segítek neked a megvalósításban.
Addig is szép napot, Netti